Rak piersi - nadal zbyt późno diagnozujemy chorobę

2018-05-07

Kategorie: Medycyna

Tagi: badania piersi, mammografia, usg piersi, rezonans magnetyczny, rak piersi

W Polsce rak piersi jest najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi on główną przyczynę śmierci kobiet z powodu chorób nowotworowych. Jak się okazuje, w około 80 proc. przypadków winna jest temu zbyt późna diagnoza - zdiagnozowanie nowotworu we wczesnym stadium pozwoliłoby uratować tysiące kobiet rocznie. W ostatnich latach diagnostyka obrazowa piersi znacząco się rozwinęła, stała się również bardziej dostępna dla przeciętnego pacjenta. Mowa tu nie tylko o badaniach sonomammograficznych i mamograficznych, ale również tych z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. W Polsce dostęp do podstawowych badań piersi jest obecnie stosunkowo prosty, a badania te najczęściej wykonywane są nieodpłatnie. O najbardziej powszechnych metodach badań rozmawiamy z dr Izabelą Nikel, internistą oraz lekarzem chorób wewnętrznych.

Adrianna Kuśmierek: Jakie badania są obecnie najbardziej dostępnymi i powszechnymi, jeśli mowa o badaniach piersi?

Izabela Nikel: Najbardziej dostępną i bezpieczną metodą rozpoznawania i kontroli zmian w piersiach pozostaje ultrasonografia. Niemal w każdej przychodni i każdym szpitalu widzimy bardzo dobre pod względem technicznym aparaty USG z odpowiednimi głowicami do badań piersi. Oczywiście bardzo ważnym aspektem przy wykonywaniu tych badań są także umiejętności oraz doświadczenie lekarza badającego - mogą one znacząco zaważyć na efektywności badania. Drugim, równie ważnym badaniem jest oczywiście mammografia.

AK: Z jaką częstotliwością powinno się wykonywać USG piersi, a z jaką badania mammograficzne?

IN: Badanie USG piersi przy braku zmian w badaniach poprzednich wykonuje się co dwa lata, podobnie jak badanie mammograficzne piersi - najczęściej jednego roku wykonuje się badanie USG, a następnego badania mammograficzne. Takie postępowanie dotyczy pacjentów teoretycznie zdrowych. Inaczej sytuacja wygląda gdy mamy do czynienia z osobami po przebytych patologiach piersi oraz w przypadku osób obciążonych genetycznie.

AK: Jaki obraz pozwala uzyskać każde z wymienionych badań?

Należy pamiętać że badanie USG i mammografia są badaniami opartymi o różne techniki. W USG uzyskiwany obraz związany jest z różnicą w echogeniczności tkanek sutka, które odbijają emitowane przez głowicę ultradźwiękową wiązkę fali ultradźwiękowej. Badanie USG poprzedzone może być badaniem podmiotowym i przedmiotowym. Jego zaletą jest możliwość uzyskania nieograniczonej liczby różnych przekrojowych obrazów USG sutków i ich patologii. W badaniu dynamicznym USG stosuje się ucisk w obrębie patologii, sprawdzając podatność zmian na ucisk. W badaniu dopplerowskim można wykazać także unaczynienie tkanek sutka. W mammografii ocena sutków przy pomocy promieni rentgenowskich - czyli ocena na kliszy rentgenowskiej sutków w dwóch projekcjach przy zastosowaniu ucisku. Interpretacja zmian patologicznych w piersiach dotyczy różnicy w pochłanialności promieniowa rentgenowskiego.

AK: Jakie kryteria stosuje się przy ocenie ich wyników?

IN: W USG piersi (jak również w mammografii) przy ocenie gruczołów piersiowych w celu standaryzacji opisów, oceny ryzyka złośliwości zmian oraz zaleceń co do dalszego postępowania stosuje się klasyfikację BIRADS - skala od 1-6 w USG, dodatkowo w mammografii występuje kategoria 0. Pierwszą jej wersję opracował American College Radiology w 1992 r. Od tego czasu kilkakrotnie poprawiano i ulepszono jej wersje. Klasyfikacja BIRADS pozwala w oparciu o cechy morfologiczne budowy sutków i ich nieprawidłowości na rozgraniczenie zmian łagodnych i złośliwych, wyodrębnia ponadto zmiany podejrzane, pozwala ocenić procentowo ryzyko ich złośliwości, umożliwia wydanie zaleceń co do ich dalszej kontroli.

AK: Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania odnośnie wykonywania USG, badań mammografem?

IN: Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania badań USG. Badanie można wykonywać dowolną ilość razy (badając przykładowo progresję czy regresję zmian), włączając w to kobiety ciężarne oraz kobiety w okresie laktacji. W przypadku mammografii, z uwagi na promieniowanie rentgenowskie, istnieje kilka przeciwwskazań. Wykonywać nie mogą jej przykładowo kobiety w ciąży. Badanie to ma natomiast przewagę nad USG w obrazowaniu zwapnień i mikrozwapnień sutków.

AK: Czy brak zmian zobrazowany za pomocą jednej z omawianych metod może zwalniać nas od badań przy pomocy drugiej metody?

IN: Badanie USG i mammografia to badania komplementarne, oparte na innych zastosowanych technikach, które należy wykonywać cyklicznie - wg zaleceń lekarzy. Jedna i druga metoda badania piersi umożliwia wykrycie wczesnych patologii, jednak brak zmian w jednej metodzie nie może nas zwalniać od pominięcia drugiej. Wielokrotnie z mojego doświadczenia wynika, że nieprawidłowości piersi widoczne w USG lub mammografii nie były zobrazowane w drugie opisywanej metodzie.

AK: Zarówno USG, jak i mammografia nie należą jednak do najnowszych metod badania piersi...

IN: Najnowocześniejszą metodą obrazowania piersi obecnie pozostaje rezonans magnetyczny - jednak jest to metoda trudniej dostępna dla przeciętnego pacjenta, wykorzystywana często przy weryfikacji różnic opisów charakteru zmiany w USG i mammografii. Badanie MR jest metodą bardzo czułą, pozwalającą na szybką weryfikację zmian wykrytych przy pomocy USG lub w badaniu mammograficznym. Rezonans magnetyczny piersi jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, pozwalającym wykryć bardzo wczesne zmiany. Na ten moment jego zastosowanie w Polsce nie jest jednak powszechne.

USG - badanie ultrasonografem jest jednym z najbardziej powszechnych, całkowicie bezbolesnych badań piersi. Można wykonywać je w dowolnym momencie cyklu. Polega ono na wykorzystaniu fal dźwiękowych. Tkanki ciała o innej gęstości odbijają fale w różny sposób, dzięki czemu lekarz jest w stanie zaobserwować, z jaką tkanką ma do czynienia. Obraz z badania widoczny jest w czasie rzeczywistym na monitorze komputera. Badanie ultrasonografem pozwala wykryć guza wielkości ok. 5 mm. Umożliwia również rozróżnienie guza litego od torbieli. Wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnego żelu, który pozwala na lepsze przewodzenie fal dźwiękowych. Mammografia - badanie mammograficzne polega na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni RTG, z uwagi na co jest badaniem nieco bardziej inwazyjnym od ultrasonografii. Nie zaleca się wykonywania mammografii kobietom w ciąży. Badanie może być nieco bolesne - powodem tego jest ucisk piersi niezbędny do powodzenia mammografii. Podczas badania piersi układane są na specjalnej płytce i dociskane drugą. Z uwag na nieznaczną bolesność badania najlepiej jest wykonywać je w drugiej połowie cyklu. Nowoczesne cyfrowe aparaty mammograficzne pozwalają wykryć zmiany wielkości 1 mm. Z uwagi na trwały obraz piersi powstający w wyniku badania, wynik mammografii można wykorzystywać w późniejszym czasie do porównywania progresji/regresji ewentualnych zmian.

Rezonans magnetyczny - w Polsce jest to metoda najmniej powszechna, stosowana wyłącznie jeśli zawiodą wszystkie poprzednie lub w przypadku wyjątkowo ciężkich do sklasyfikowania zmian. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Przed badaniem pacjentce wstrzykiwany jest kontrast, następnie jest nakierowana do wnętrza urządzenia. Badany fragment ciała widoczny jest na monitorze w czasie rzeczywistym. Obraz na monitorze powstaje dzięki zastosowaniu fal elektromagnetycznych, natomiast zmiany chorobowe rozpoznawane są po ilości kontrastu zgromadzonego w tkankach - chore tkanki pochłaniają znacznie więcej substancji. Rezonans magnetyczny jest obecnie najbardziej dokładnym badaniem, pozwalającym wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie.

Czytaj także

2018-05-07

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-05-07

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-05-07

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.